Schodisko je často jediným spojovacím článkom medzi podlažiami. Nemali by sme na to zabudnúť už pri jeho navrhovaní, pretože ide o najfrekventovanejší priestor v byte. Schodisko nám musí vyhovovať nielen rozmermi, tvarom, ale aj povrchovými úpravami. Musí byť pohodlné, bezpečné pri výstupe a zostupe, pevné a únosné, ľahké a nenáročné na prístup zo všetkých strán. Do návrhu by sme mali zahrnúť schodiskový priestor, ramená, stupne a bezpečné zábradlie.
Drevené schody patria medzi najobľúbenejšie prvky interiéru. Veľmi esteticky pôsobia, ak sú vyrobené z masívneho dreva. Ak aj máte schodisko z inej konštrukcie, napr. z betónu, pohľad a vstup, napr. na betónové schody, je oveľa príjemnejší, ak si ho zjemníte dreveným obložením, aspoň nástupníc. A tie Vám taktiež vyrobíme na mieru.
Drevené schody sa skladajú z ramien a odpočívadiel, tzv. podest. Podľa polohy sú to podlažné a medzipodlažné odpočívadlá. V rodinných domoch je najmenšia šírka ramien schodov pre jednu osobu 60 cm. Rameno je zložené z jednotlivých stupňov, ktorých nemá byť viac ako dvadsať. Ak priestor medzi dvoma schodiskovými ramenami nie je väčší ako 30 cm, nazýva sa zrkadlo. Ak má viac ako 30 cm, hovoríme o medzischodiskovom priestore.
Schodiskové prvky vám navrhneme a nadimenzujeme tak, aby Vám umožňovali bezpečnú a pohodlnú chôdzu po schodisku. Zohľadňujeme pritom pohybové možnosti ľudského tela, najmenšiu námahu a spotrebu energie pri chôdzi po schodoch. Na stupnicu by sa malo zmestiť celé chodidlo človeka – mala by mať minimálne 260 mm, aj v tomto ale berieme ohľad predovšetkým na požiadavky zákazníka.
http://tesar.armolan.sk/index.php/fotogalerie/schody#sigProGalleriab2a601b0e0