Templates by BIGtheme NET

Altán je zvyčajne malá ozdobná stavba (jednoduchý prístrešok) umiestnený v záhrade alebo v parku, určená najmä na oddych, rekreáciu a relax. Zvykne sa jej vravieť aj besiedka :)Vyrábame jednoduché, drevené altány, ale aj zložitejšie stavby z dreva na rôzne účely. Ak si od nás chcete nechať postaviť altán so zastavanou plochou do 25 m2, podľa platnej legislatívy nepotrebujete stavebné povolenie, nemáte ohlasovaciu povinnosť.

Pergola je ľahká okrasná stavba umiestnená obvykle na záhrade, alebo v parku. Väčšinou sa pergola nachádza na južnej strane domu, nevyhnutnou súčasťou teda musí byť zatienenie. Môžete použiť slnečník, markízu, trstinové rohože, plátno. Často ide o drevené konštrukcie zložené z voľne stojacich stĺpov, najčastejšie z masívnych trámov, hore navzájom prepojených. Pergoly bývajú moderným prvkom záhradnej architektúry používanom v sadovníckej tvorbe. Využívajú sa ako ozdobný prvok na rast popínavých rastlín, ktoré nad pergolou vytvárajú zastrešené miesto vhodné na posedenie, či relax. Atraktívne pôsobí pergola husto obrastená popínavými kvitnúcimi rastlinami alebo viničom. Pergoly často tvoria architektonický doplnok k záhradným altánom, otvoreným verandám a pod.

Pred dažďom aj vetrom ochráni strieška, napríklad zo sklokarbonátových platní. Ideálna je kombinácia otvorených a zakrytých častí, ktorá ponúka veľa obmien. Dôležité sú mriežky Pri drevených záhradných pergolách ide hlavne o jej mriežky. Tie totiž prakticky nahrádzajú stenu. Ich najdôležitejšou úlohou je zabrániť priamym slnečným lúčom, aby nám znepríjemňovali posedenie a pobyt v záhrade. Ich hustotu si môžete nastaviť vy sami. Ak chcete mať napríklad čo najväčší pokoj pred slnkom a hádam aj susedmi, umiestníme vám mriežky čo najhustejšie k sebe a môžete si užívať zaslúžený relax. Pokiaľ ide o drevené pergoly, tam sa mriežky umiestňujú aj navrch, čiže v istom ohľade suplujú strop. Na ne môžete dať napríklad fóliu.

Nami vyrobené altány, alebo záhradné domčeky si môžete objednať spolu so záhradným masívnym nábytkom, vyrábaným priamo na mieru vášho altánu. Okrem klasiky - stola a lavíc, dodávame k altánom a pergolám drevené črepníky, schody, zábradlia a pod.